Sesję otworzył Przewodniczący Rady Gminy Leżajsk, witając wszystkich obecnych, w tym sołtysów, radnych, wójta, zastępcę wójta, sekretarza oraz skarbnika. Przypomniał o zbliżającym się święcie sołtysa oraz złożył życzenia dla sołtysów.
Porządek obrad został przedstawiony, obejmował m.in. informacje o stanie bezpieczeństwa publicznego i przeciwpożarowego, sprawozdania dotyczące wynagrodzeń nauczycieli oraz projekty uchwał dotyczące ochrony środowiska, opieki nad zwierzętami i budżetu gminy.
Informację przedstawił aspirant sztabowy Marek Tworkowski z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku. Podkreślił, że bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem. W 2024 roku stwierdzono 146 przestępstw, co stanowi wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Wydarzenia drogowe również były omawiane, wskazując na spadek wypadków, ale wzrost liczby rannych.
Punkt ten został omówiony przez Komendanta Gminnego OSP, Pawła Garbackiego. W 2024 roku odnotowano 52 pożary oraz 138 miejscowych zagrożeń. Wspomniano o nowych zakupach sprzętu dla straży oraz o działalności jednostek OSP w zakresie wsparcia Ukrainy.
Wójt Krzysztof Sobejko poinformował, że nauczyciele otrzymali dodatki wyrównawcze oraz trzynastki. Rada zapoznała się ze sprawozdaniem.
Wójt zreferował o działaniach podejmowanych w ostatnim czasie, w tym o spotkaniach z przedstawicielami różnych instytucji oraz o planach dotyczących inwestycji i projektów.
Uchwała została podjęta jednogłośnie przez 18 radnych.
Podjęto uchwałę o przyjęciu programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi na 2025 rok. Radny Dariusz Krówka zaproponował rozważenie czipowania zwierząt. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Podjęto uchwałę w sprawie programu ochrony środowiska dla Gminy Leżajsk na lata 2024-2027. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Uchwała dotycząca nieodpłatnego nabycia nieruchomości od Skarbu Państwa została podjęta jednogłośnie.
Uchwała została podjęta jednogłośnie przez 18 radnych.
W kolejnych punktach omawiano uchwały dotyczące odstąpienia od obowiązku przetargowego w sprawie dzierżaw nieruchomości w różnych miejscowościach (Piskorowice, Hucisko, Wierzawice, Maleniska, Przychojec, Chałupki Dębniańskie). Wszystkie uchwały zostały podjęte jednogłośnie.
W trakcie tego punktu poruszono kwestie dotyczące procedur dzierżaw bezprzetargowych oraz ich wpływu na rolników. Dyskusja dotyczyła również potrzeby konsultacji z rolnikami w sprawie dzierżaw.
Przewodniczący podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął obrady.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.